Sosyal Medyada planlama, tamamen müşteriye özeldir. Planlamanın aralığı yani haftalık mı, aylık mı olduğu müşteri ile ilişkilerinizle ve yoğunluğunuza göre belirleyeceğiniz bir konudur.

Sosyal medyada planlama nasıl yapılmalı?Sosyal Medyada planlama haftalık yapılabilir. Bu her hafta planlamanın atılması, onay beklenmesi ve yürütülmesini içerir.. Bunu aylık yapılması haftalık ve günlük revizelerle takip edilmesi de farklı bir yoldur.

PLANLAMA PERİYODU

Firma lüks tüketim grubuna yöneldikçe planlamanızı aylık periyotlara çekebilirsiniz. Takvimden müşterinin istediği ve sizin takip ettiğiniz günleri ekleyebilirsiniz.

Tüketim grubu daha orta seviyelere çekildikçe sosyal medya kullanımı daha aktif olduğu için haftalık planlama daha iyi olabilir. Günde 1 iletinin üzerine çıkılmamasını önersek de :))) Tabii gelen taleplerle artabilir.

GÜNDE KAÇ İLETİ ATILMALI

Bu aslında hesap ve takip eden kitle ile ilgilidir. Örneğin; hayvansever bir kitleye yönelik sosyal medya yönetimi yapıyorsanız burada kullancıların hızlı ve aktif tepki verdiklerini görebilirsiniz. Burada günlük 1 ileti alışkanlığını değiştirmek haftada 1-2 kere kullanılabilir.

Planlamanız müşterinize gittikten sonra onay, düzenleme ve ekleme talepleri ile size dönebilir. Düzenleme ve eklemeleri yapıp hızlı bir şekilde dönmeniz gerekecektir. Sosyal medya yönetimine yeni başladığınız firma / kişilerde düzenleme ve eklemeler ilk planlamadan devam ederk azalma gösteriyorsa doğal sürecinizde ilerliyorsunuzdur.

TREND TAKİBİ

Günlük twitter, haber, google trend üzerinden öne çıkan konuları takip edip; ilgili espri ya da içerikleri üretip müşterinize önerebilirsiniz. Günlük gelişen olaylarda kararı müşteriniz ile birlikte vereceksiniz. O gün 2 ileti atabilir ya da plandaki iletiyi ileri tarihe itebilirsiniz. Tabii ileri tarihe itmeniz daha iyi olacaktır.

Sosyal medya planlamanızda platformların özelliklerine göre üretim yapmakta dikket etmenizde faydalı olacaktır. Twitter, Instagram ve Facebook’un anket seçenekleri, Facebook’un ve Google Business’ın etkinlik oluşturma özelliği gibi…

İçeriklerinizi text ile beraber göndermeye özen gösterin. Sadece video ya da resim çok etkili olmayacaktır. Tüm platformlarda arkada savaştığını bildiğimiz rakibimiz “Algortmalar” her argümanı iyi değerlendirmektedir.