Sosyal Medya paylaşımları ne sıklıkta yapılmalı sorusu en önemli konular arasında… İletilerin ne sıklıkta paylaşılacağı platformlarda farklılıklar gösteriyor. Ancak hedef her zaman aynı: insan

Türkiye’de hedef kitlemiz yoğun sosyal medya kullanıyor. Günün 7 saati internete zamanını geçiren bir kitlemiz var. Fakat her platformunda kendine özel araçları bulunuyor. Facebook’da bir evetn oluşturma varken, twitter’da anket uygulaması bulunuyor. Günlük ileti atımı kadar bu araçları da dengeli şekilde kullanmaya dikkat etmeliyiz.

Burada markanın konumlanması, sosyal medyadaki pozisyonuda önemlidir. Sosyal medya her ne kadar insanların markalara, markalarında insanlara “dokunduğu” platformlar olsa da; her sayfa aynı “sıcaklığı” göstermeyebilir. Buradaki araçları kullanmakla ilgili bu öenmli notu burada bırakmak önemli.

Platformlara bıraktığınız her ileti tüm takipçileriniz tarafından görülmüyor. Her attığınızın takipçiler tarafından görüldüğünü düşünerek gün içinde 2-3 hatta 10 ileti atmak size destek değil hesabınıza negatif pozisyon oluşturur.

Çünkü; başta da belirttiğimiz gibi hedef insan… Bu platformlarda insanların ilgisini uyandırcak, onların ilgisini çekecek iletileri doğru algoritmalarla, doğru istatistiki belirlemelerle sunmak istiyor. Sizin tek iletinizle kazandığınız güç hesabınızdan çıkacak bir sonraki iletinin kullanıcılara ne sıklıkta gösterileceğini belirtiyor.

Bunu bir markete benzetebilirsiniz. Sizin ürününüz ne kadar çok ilgi görüyorsa; markette bu ürünün kendisinde bulunduğunu gösermek için kendi vitrinine koyacaktır.

Bu nedenle her iletinizde kullanıcılarınızı etkileyecek konularla ilerlemeniz tavsiye edilir.

Sosyal Medya Paylaşımlar ne sıklıkta yapılmalıdır derken

Facebook’da galeri; ileti; etkinlik; video seçeneklerini aynı günde kullanmasanızda gün içinde 2 ileti kullanılabilir. İletilerin etkileşimine göre artırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Instagram’da ve Twitter’da birer ileti ile ilerlemek mantıklı olacaktır. Bu da tabii ki iletilerin etkileşimine göre artacak veya azalacaktır.