SEO – Arama Motoru Düzenlemesi, internet sitenizin Google, Yandex, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarında içeriklerinizle ilgili hedef kitleye öncelikli gösterilmesi buradan geri dönüşler alınmasını sağlayan çalışmalardır. Arama Motoru Düzenlemesi’ni etkileyen pek çok unsur vardır.

SEO Arama Motoru Düzenlemesi Site yapınızdan, alanadı sürenize, hosting hizmetinizden, güvenlik sertifikasına kadar bi çok kontrol edilmesi gereken unsur bulunmaktadır. Tüm bu süreçlerin iyi izlenip hızlı müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu süreçleri konuşmadan anahtar kelime kısmına geçmek çok da sağlıklı bir hizmet alımını sağlamayacaktır. SEO kavramı ilk kez 2006 yılında Rohit Bhargava tarafından ortaya atıldı. Bhargava 5 maddelik bir liste yayınladı. Daha sonra konunun uzmanalrı ve çevrelerce bu maddeler 16 ya kadar çıktı. Bhargava da maddelerini zaman içinde güncelledi.

Öncelikle sitenizin değerlendirilmesi SEO raporunun alınması ve eksiklerinin kalem kalem tamamlanması uygundur.

SEO – Arama Motoru Düzenlemesi Anahtar Kelime

SEO Arama Motoru DüzenlemesiArama Motoru Düzenlemesi konusunda hizmet veren bir çok firma bulunmakta. Genel hizmet fiyatlandırmasında kelime odaklaması yolu izlendiği görülmektedir. Hali hazırda “SEO danışma hizmeti” isteyen bir firmanın anahtar kelime seçmesi de küçük bir çelişki değil midir? Burada anahtar kelimeden önce çözülmesi gereken bir çok problem bulunabilir.

SEO – Arama Motoru Düzenlemesi için Strateji

Editoryal kısma yani içeriğe geçmeden önce bir çok konu tamamlandıktan sonra farklı bir süreç başlayacaktır. Burada öncelikle ürün ve hizmetin değerlendirilmesi gerekir. Buradan yola çıkarak nasıl bir kitleye ulaşılması gerektiği firmadan alınan geri bildirimlerle çizilecektir. Hali hazırdaki müşterilerden yola çıkarak çizilen profili genişletmek de akıllı bir yol olacaktır.

Devamında sitenin izlenmesi, Search Console gibi, Analytics, Metrica gibi araçlardan alınan verilerle anahtar kelimeden önce arka tarafta bazı toparlamalar yapılacaktır. Anahtar kelime üzerinde yoğunlaşma iyi bir izleme, anlama ve değerlendirme sürecinden sonra belirecektir.

SEO – Arama Motoru Düzenlemesi için Organik içerik

Bu süreçte organik içeriklerin siteye eklenmesi gerekmektedir. Hizmet ya da ürünlere ilişkin anlatımların firma ya da uzmanlardan -firmaiçi- alınması gerekmektedir. Firma dışından çekilen stok içerikler daha önce farklı sitelerde kullanılmış olabilir. Ya da fazla uzmanlık gerektiren alanalrdaki içeriklerin bazı özel kısımları intihal edilirse hukuki yaptırımlarla karşılaşılabilir. Ya da dışarıdan alınan içerikler arasında tutarlılık bulunmayabilir. Örneğin belirli bir hizmet için bir yazıda 15 dakika yazarken diğerinde 1 saat yazabilir. Bu konuda sıkı kontroller gerekecektir.

SEO stratejinizde Sosyal Medya Yönetimi‘nin de büyük bir yeri bulunduğunu unutmayın. İki planlamanın da eş ve organik yönetilmesi önemlidir.